- 339 Views
- Piotr Młynarczyk
- 13 września 2021
- ARTYKUŁ SPONSOROWANY Turystyka
Żeglarstwo to dziś piękny i wciągający sport i rozrywka dla pasjonatów, zrzeszający wielu ludzi na całym świecie. Tworzy grupy, kręgi zainteresowań, brać żeglarską, w której rodzą się często przyjaźnie na długie lata i często także pomiędzy osobami z innych kultur, mówiącymi innymi językami.
Można więc śmiało powiedzieć, że żeglarstwo jako pasja jednoczy ludzi i likwiduje bariery. Otwiera wrota do dużej i ciekawej wiedzy ale też pozwala wkroczyć do szerokiego grona braci żeglarskiej.
W żeglarstwie wykorzystywany jest wiatr, który działa swoją siłą na żagle, napędzając jednostkę pływającą. Bez wiatru nie byłoby żeglarstwa. Środowisko żeglarskie, jest bardzo zróżnicowane i każdy ma różne poglądy i przekonania, jednakże większość z nich łączy wspólna pasja i wielki szacunek do natury i wody. Ten żywioł jest bardzo mocny, może być łagodny, a może być także niszczycielski i nieprzewidywalny. Szacunek i nielekceważenie wody, pozwala poznać ten żywioł i odpowiednio przygotować się przed wyruszeniem w podróż.
Krótka historia żeglarstwa
Z żeglowaniem ludzie mieli do czynienia już bardzo dawno temu. Już jedne z pierwszych informacji odnoszących się do statku z żaglami, pojawiają się na egipskiej wazie z około 3500 r. p.n.e.
Wizerunki żaglówek, odkryte na malowanych dyskach ze starożytnej Mezopotamii, znalezionych we współczesnym Kuwejcie, datowane są na 5500 p.n.e. Były to żaglówki, proste statki zbudowane z trzciny, używane do pływania po Nilu, posiadające kwadratowe ożaglowanie.
Wykorzystanie siły wiatru, pozwalało ludziom przemierzać ogromne odległości na morzach. Pozwalało cywilizacjom się rozwijać i migrować, umożliwiło transport i handel ale także rozwiązywanie konfliktów zbrojnych. Historia pamięta wiele bitew morskich, w której brały udział ogromne żaglowce, również pod pirackimi banderami.
Ludzie wykorzystywali także statki napędzane wiatrem do dalekich podróży odkrywczych.
Starożytni podróżnicy, na terenach dzisiejszej Azji, pływali prostymi tratwami już od ok 50000 r. p.n.e. z wyspy na wyspę, docierając do okolic Oceanii. Tam zajmowali się polowaniami i zbiorem tamtejszej roślinności. Ludność migrowała i przemieszczała się w dziejach ludzkości, za pomocą coraz to bardziej rozbudowanych i unowocześnianych jednostek pływających.
Polinezyjscy osadnicy przybyli do Polinezji ok 3000 lat temu. Byli znakomitymi i wykwalifikowanymi nawigatorami, którzy stopniowo odkrywali odległe wyspy na wschodzie, dzięki wykorzystaniu znajomości gwiazd i wiedzy o wiatrach aby móc bezpiecznie podróżować.
Już wtedy, jak na tamte czasy, wiedza na temat żeglowania, znajomość nawigacji i wiedza o wietrze była na wysokim poziomie. Z czasem zaczęto także tworzyć mapy, odkrywając coraz to nowsze tereny. Wykorzystywano także przyrządy, aby ułatwiać sobie nawigację.
Obecnie żeglarstwo wykorzystuje się głównie dla celów sportowych i rekreacyjnych. Zdobywa coraz większą popularności coraz większa ilość chętnych chce spróbować swoich sił w prowadzeniu jachtu.
Szkolenia żeglarskie
Wiele osób z ogromną chęcią zasiadłoby w żaglówce lub jachcie i wyruszyło w podróż swoich marzeń, lub chociażby dumnie poprowadziło jednostkę po lokalnych wodach. Jednakże aby móc samodzielnie prowadzić jacht, potrzebne są specjalne uprawnienia, podobnie zresztą jak podczas jazdy samochodem. Takie prawo jazdy żeglarskie nazywa się patentem żeglarskim. Aby zdać egzamin i otrzymać konieczne uprawnienia, powinno się przejść specjalistyczne szkolenie żeglarskie. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak warto zapisać się na szkolenia żeglarskie aby dobrze przyswoić wiedzę spod okiem doświadczonych instruktorów.
Warto w tym celu zgłosić się do Wind Hunter, firmy szkoleniowej, która od lat prowadzi kursy i szkolenia żeglarskie, oferując kursy dopasowane do indywidualnych oczekiwań kursantów.
Szkolenia żeglarskie prowadzą tam bardzo doświadczeni pasjonaci żeglowania i wykwalifikowani instruktorzy, którzy z całego serca i zamiłowania przekazują swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować kursantów do końcowego egzaminu na patent żeglarski.
Do czego potrzebny jest patent żeglarski?
Przede wszystkim jest to podstawowy dokument uprawniający do samodzielnego żeglowania i prowadzenia jachtów żaglowych. Pozwala na prowadzenie jachtów żaglowych bez, lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych, oraz prowadzenie jachtów żaglowych bez, lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości kadłuba do 12 m., po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
To uprawnienie to jednak również oznaka zdobycia i posiadania dużej i ciekawej wiedzy z dziedziny żeglarstwa, zdobytej na szkoleniach żeglarskich. Wiedza taka, pozwala na wykorzystywanie jej w różnych warunkach, podczas żeglowania. Praktyczne wskazówki pozwalają odpowiednio przygotować się do rejsów i radzić sobie w różnych, nawet trudnych warunkach pogodowych. Posiadanie patentu to duża radość i duma ale także wielka odpowiedzialność za siebie, sprzęt ale też za inne osoby, które z nami żeglują. Warto o tym zawsze pamiętać.
- Jakie akcesoria elektroniczne warto zabrać w podróż kamperem
- Na jakie wydatki należy się nastawić po kupnie kampera
- Jakie parametry techniczne posiadają porządne granitory
- Czy są skuteczne metody na odzyskanie utraconej kobiety
- Nowa lokalizacja, nowy smak wody: filtry i sposoby na wygodne nawodnienie